31 Aralık 2008 Çarşamba

PANİK ATAK

Merhaba arı dostları,şu iki üç gündür sizlerin güncellenen bloglarınızdakıleri okuduktan sonra başladı panik atak durumum.Kimi arkadaş kartopundan bahsediyor,bi arkadaşında kovanın içinden nemli su çıkıp buz tutuyor,bakanın balkon sosyetesi yavru atıyor.

İster istemez strese giriyorsun,benimkiler nedurumda diye.bu gün saat 12,oo sıraları arılıga geldim,ortalık tamamen sessiz bir ortamdı.kovanların üzerindeki karda ne arı ölüsü gördüm,nede daha önceden ölen arıların bıraktıgı izleri.fotograflarını ondan tek tek cektım arı gruplarının.Merak adip bir iki kovanı tıklattım,içeriden uguldu gelince rahatladım.ortamın sıcaklıgını merak ettim ama yanımda derece yoktu,yakındaki benzınlige gidip bir arabanın derece göstergesinin resmini çektim.+4 C gösteriyordu.

Merak ettigim için yazıyorum,arıları dışarıda uçan arkadaşlar o an hava sıcaklıgını biliyorlarmı,daha gercekçi yorum yapılabilir diye düşünüyorum.

2008 BİZ ARICILAR İÇİN GÜZEL BİR YILDI,EKONOMİ İÇİN İSE UNUTULMIYACAK BİR YIL YAŞADIK,İŞALLAH 2009 HER YÖNÜ İLE ÜLKEMİZ İNSANINA DAHA MUTLU VE GELECEGE DAHA UMUTLU BAKACAGIMIZ ŞARTLARLA GELİR,DOSTLAR.....2 yorum:

ALİ TÜRK dedi ki...

Sadettin abi benim normal kovanlarımdada uçan arı yok.Neden uçsunki,arı salkıma girmiş.Ve hava ısınmayıncada kolay kolay uçmazlar.Kovana tekme bile atsan salkımdaki arı kapıya kadar gelir geri döner.Onlar başka bir moda geçiyorlar ve içersinin ısısınıda düşürüyorlar.

Balkondaki neden uçuyor,içerde her türlü faliyet var ondan uçmak zorunda zaten.Beslemeye 15 gün öncesine kadar devam ettim,bu kovanda yavru var,yavru oldumu içersinin ısısı yüksek,dışarı çıkıyor o ısıya güvenerek ve arılar yok oluyor.Yavru oldumuda iş çok demektir.Balkondaki kütük benim gözlem kovanımdır,diğer kovanlarıma aynı işlemleri yapmıyorumki.

Bu mevsimde kış olan yerlerdeki arı uçmaları arıyla degil arıcıyla alakalı.Neden Almanyada çok güçlü arılar uçmuyor.Düşün bir kere oradaki arıların gücünü,bizde 5 çıta ortalamalı kışlatılırken oralarda 10 çıtayşla kışlatılıyor katlı olanlarda hariç.

Benim gözlemim balkondaki arı 9 derecede uçtugunu gördüm.

BOZÜYÜKLÜ ARICI dedi ki...

bakanım,benim yazımdan daha cok cevap yazmışsın,cok teşekkür.bir cok endişemi ordadan kaldırdın,ama seneye unutma bak,bende o almanyadaki arılar gibi yapacagım en aşagı on kovanı.kışlatma nasıl olur görsünler.