22 Ocak 2009 Perşembe

ALLAH KEM GÖZLERDEN KORUSUN

Niye bu başlıgı attım biliyormusunuz ,ben bu gün bir şok yaşadım arkadaşlar.kantara bakmak için gitmiştim ama kantardaki kovanda yavru görünce ,havanın güzelligini fırsat bilip digerlerinede baktım.
Açtıgım kovanda kapalı yavru,açık pupa ve günlük yumurta vardı,sevındım ama korku dolu bir sevinme idi.

Bu çerçevenin avuç içi kadar kapalı yavrusu var,kenarlarda günlük yumurta var.


Başka bir kovanın çerçevesi,buda aynı kapalı yavru ve açık yavru günlük yumurta.
Bu o çerçevelerden birisinin yakından çekilmişi,herşey ayan beyan gözüküyor.

polen getiren arı,dikkat ettim koyu kırmızı polen getiriyorlar,ne poleni oldugunu bilmiyorum,çigdem degil yalnız onu biliyorum.
Buda başka bir kovanın polen getiren arısı.
Benim bulundugum yer Bozüyük,rakım burada 751 metredir.arılarımın oldugu yer Bilecik Bekdemir köyünün arazisidir orada ki rakım görüldüğü gibi,altimetre 425 metre yi göstermekte.Bu gün arılıgımdaki hava sıcaklıgı 17 C' idi .arılarımın 15 tanesine açıp bakabildim,hepsindede durum aynı idi,bu beni korkutuyor.Çünki ben bu arazıde 13 yıldır kışlatıyorum arılarımı,şu an gördüklerimi ben şubat sonu mart başında görüyordum.
Bana göre sebebi,invert şurup.(bunu kimseyi yermek için söylemiyorum) kim nederse desin kasım ayının ortasında yavru çıkan yerleri ınvert şurupla doldurdu arı.

Kovan kışa 6 çerçeve girmişse,4 çerçevede yavru var.kışa 5 çerçeve girmişse 3 çerçevede yavru var daha dogrusu kışa giriş çerçevesinin 2 eksigi çerçevede yavru var. kenarlarda bal kemerleri duruyor ama bu arılar şerbet ister yakın zamanda ne dersiniz??????


ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN...

KANTAR

Bu gün kantarı koyalı ıkı ay oldu.ılk ay 1 klğ eksılmişti bu ay daha az eksılır diye tahmin ediyordum.kışın salkımda olan arılar az enrjı harcadıkları için vede yavru olmadıgı için.Tahminimde vede şimdiye kadar yazılanlar dogruymuş,salkımdaki arı az bal tüketiyor.650 gram eksilmişti kantarım.iki çercevede avucumuzun yarısı buyuklugunde kapalı yavru ve açık yavru vardı.